Kdybychom chtěli toto období vyznačit daty navazujícími na kalendářní rok, pak bychom ho mohli zařadit do období od poloviny června do konce července. V přírodě začíná toto období rozkvětem lípy malolisté. Na zemědělských lánech kvete mák setý. Také plevel ohnice včelám nabízí nektar. V čely bývají zalétlé na les, kde zpravidla trvá výskyt medovice. V tomto období by měly být všechny úly využity na plný počet plástů a souší. Prakticky jsou včelstva na vrcholu svého rozvoje. Pokud je snůška, létavky nosí nektar nebo medovici. Včelař sklízí výsledky své prace.

Medobraní je svátkem, sladkou odměnou za vedení včelstev v průběhu celého včelařského roku. Při vlastním medobraní je třeba ve větším měřítku dbát na hygienu. Med je potravina a chceme ji konzumovat nejen sami, ale nabídnouti přátelům a známým. Zvláště děti by měly mít med častěji zařazený do jídelníčku. Med se uchovává v konvích, ve kterých se dodává do výkupních závodů. Med nesmí přijít do stykuse železem. Tím ztrácí na kvalitě. Konve, nádoby a zařízení jsou pocínované nebo dobře natřené potravinářským lakem.

Po medobraní v plném létě můžeme počítat i s možnou další snůškou z vojtěšky, jetelů nebo z jedle bělokoré. V čelstva je třeba stále udržovat při síle, v dostatečně velkém prostoru a připravená k využití bohatství, které příroda rozdává. Ještě ani rok nekončí a celý cyklus péče o včely se pro úspěšnou práci v příštím roce opět opakuje.

Stojíme zase na prahu začátku nového včelařského roku - podletí.